Jak zbudować

Z Wiki.2o.pl

Stację meteorologiczną można wykonać z możliwie dowolnego materiału. Powinień on jednak spelniać jednak spełniać podstawowe wymagania, a najlepiej je spelnia drewno, sklejki, cienkie płyty mdf, ewentualnie coś z grubszego PCV. Na domowe potrzeby stacja meteo nie musi być właściwych rozmiarów (takich jak profesjonalne stacje meteo), wystarczą wymiary rzędu kilkunastu centymetrów. Przeważnie będzie ona wisiała za oknem, dlatego nie może szpecić swoją budową.

Cechy stacji meteo

Cechy jakimi stacja powinna się odznaczać:
- właściwa ochrona przed wodą i znaczną wilgocią
- jasny zewnętrzny kolor (śnieżno-biały)
- pokrycie odporne na warunki atmosferyczne
- przewiewne wnętrze, lecz nie pozwalające na dostawanie się wody do środka
- izolacja termiczna od budynku (w przypadku montażu na ścianie)
- łatwy dostęp do środka
- ładny wygląd ;)


Przykładowy sposób wykonania

Pierwszy krok

Swoją stację meteo zbudowałem ze znalezionej w garażu sklejki (grubość około 6-8mm). Najlepiej przy pomocy piły stołowej, a jeśli nie posiadamy to ręcznej piłki do metalu wycinamy ścianki o odpowiednich wymiarach. Całość wygładzamy papierem ściernym i skręcamy na wkrety klejąc jednocześnie ścianki ze sobą, aby były maksymalnie szczelne. Jako, że układ musi być przewiewny, trzeba wykonać parę otworów w stacji. W moim przypadku zrobilem okolo 20 otworów wiertłem 5 w dnie budki, a następnie wyciałem na trzech bocznych ściankach (z wyłączeniem ścianki skierowanej do budynku) otwory o kształcie prostokąta o wymiarach okolo 80x10mm. Nad otworami zrobilem małe daszki z resztek sklejki. Daszki przykleiłem przy pomocy kleju montażowego, mocno trzyma po paru godzinach i da sie dobrze obrabiać, aby całość wyglądała ładnie. Następnie użyłem szpachli samochodowej (akurat to miałem po ręką, a poza tym jest ona bardzo wytrzymała) do wyrównania wszystkich dziur, nierówności, braków w sklejce, aby cała budka była idealnie gładka.

Wykonanie daszka

Na koniec pozostało nam zrobienie z góry daszka zamykającego naszą budkę. Daszek wykonałem z tej samej sklejki, lecz wymiar o okolo z każdej strony większy o 2-3cm, aby sprawniej uchronić skrzynkę przed wodą. Daszek zamontowałem na zawiasie, wpuszczając go nieznacznie, aby daszek przylegał dobrze do reszty budki meteo. Chcąć uzyskać dobrą szczelność całości nałożyłem cienką warstwę silikonu (obojętnie jaki) na skrzynkę w miejscu styku z zamykanym daszkiem i pozostawiłem otwartą, aż do wyschnięcia. Taka uszczelka silikonowa zapewnia dobrą szczelność, polepszając trwałość całej stacji meteo.

Wnętrze

W środku budki należy zamontować mała półkę, na której mogą być zamocowane czujniki. Czujniki powinny być w centralnym miejscu budki, raczej dalej od ścianek, aby wyniki pomiarów (szczególnie temperatury) były jak najmniej zafałszowane.

Malowanie

Na koniec gdy wszystko mamy powiercone, wyszlifowane i dopasowane pozostaje nam pomalowanie skrzynki. Tak jak na wstępie napisałem, kolor musi być koniecznie bardzo jasną bielą, która jak wiadomo odbija promienie świetlne, nie pochłaniając ich, tym samym nie nagrzewając się. Złe umiejscowienie czujnika jest najczęstszym powodem nieprawidłowych pomiarów, znacznie odbiegających od rzeczywistej temperatury, przez co, w momencie gdy świeci słońce temperatura momentalnie wzrasta, a tak się w rzeczywistości nie dzieje. Wracając do malowania, na początku można przeprowadzić zagruntowanie budki, aby całość była bardziej odporna na wilgoć, a dopiero następnie pomalować ją emalią lub inna farbą wg uznania.

Montaż

Montaż do ściany przeprowadziłem przy pomocy dwóch kołków rozporowych około 6x50, które utrzymują budkę na odpowienio wygiętym kątowniku z blachy w kształcie litery U.

Należy pamietać również o właściwym uszczelnieniu miejsca gdzie wychodzi przewód do magistrali 1-wire.